Uzmanlar Glutenin Migren Ağrısına Etkisini İncelemeye Devam Ediyor – DT Kıbrıs Haber | Kıbrıs Haber
Sağlık

Uzmanlar Glutenin Migren Ağrısına Etkisini İncelemeye Devam EdiyorUzmanlar Glutenin Migren Ağrısına Etkisini İ… Migren ataklarının nedenlerinden biri olarak gluten hassasiyetinin ortaya çıkabileceğini belirten uzmanlar, bu konuda yapılan araştırmaların önemini vurguluyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ceylaner, yaptığı açıklamada, gluten hassasiyetinin belirli kişil

Gluten hassasiyetinin bazı kişilerde migren ataklarını tetikleyebildiğini söyleyen Avrupa Tıp Uzmanları Birliği Nadir ve Tanısız Hastalıklar Komisyonu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Ceylaner, gluten kesildiğinde şikayetlerin de azaldığını kaydetti. Ceylaner, “Elbette bu, her gluten hassasiyeti olanda migren ortaya çıkar anlamına gelmiyor. Ancak bazı hastalarda bu tablo yaşanabiliyor” bilgisini paylaştı.

Prof. Dr. Ceylaner, gluten hassasiyeti kaynaklı migrenin tespiti için ayırt edici bazı testlerin yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Bize en çok ‘migren hastasıyım o zaman doğrudan gluteni keseyim mi’ gibi sorular geliyor. Buna cevabımız, ‘hayır’. Önce migrenin sebebinin anlaşılması gerekiyor. Örneğin, bazı epilepsi türleri, damar hastalıkları da migren gibi emarelerle seyredebiliyor” diye konuştu.

Ceylaner, gluten hassasiyeti kaynaklı migren atakları yaşayan çok sayıda hastayla karşılaştıklarına değinerek, şu şekilde devam etti:

“Gluten hassasiyeti saptadığımız kişilerde, gluteni kestiğimizde kişilerin migren bulgularının azaldığına veya kaybolduğuna, ayrıca bağırsak sıkıntıları, ödem, kronik yorgunluk gibi şikayetlerin azaldığına ilişkin geri dönüşler alıyoruz. Bugüne kadar çok sayıda hastada bu tabloyu gördük. Ancak bu, ‘hepimiz gluteni hayatımızdan çıkaralım’ anlamına gelmiyor. Bu yalnız gluten hassasiyetinde geçerli olan bir durum. Gluten, özünde sağlık açısından çok önem verdiğimiz tahıllarda yer alan bir protein. Buğdayın içindeki her şeye ihtiyacımız var ve bu nedenle gluten hassasiyeti olan kişilerde yulaf ürünleriyle bu açığı kapatmaya çalışıyoruz.”

‘ÇÖLYAK İLE KARIŞTIRILIYOR’

Ceylaner, gluten hassasiyeti ile çölyak hastalığının birbirine karıştırıldığına da işaret ederek, çölyağın çocukluk çağında görülen, ciddi gelişme geriliği, boy kısalığı gibi problemlere yol açan ağır bir hastalık olduğunu altını çizdi.

Gluten hassasiyetinde ise gluten tüketiminin bağışıklık sistemini etkilediğini anlatan Ceylaner, “Gluten hassasiyeti, başta bağırsak olmak üzere vücuttaki birçok sistemde soruna yol açıyor, migren de bunlardan biri. Ayrıca yüzde sivilce, vücutta ağrı, fibromiyalji gibi farklı klinik bulgular da ortaya çıkabiliyor.” dedi.

“Uzmanlar Glutenin Migren Ağrısına Etkisini İncelemeye Devam Ediyor” haberi, 12 Şubat 2024 tarihinde yazılmıştır. 12 Şubat 2024 tarihinde de güncellenmiştir. Sağlık kategorisi altında bulunan Uzmanlar Glutenin Migren Ağrısına Etkisini İncelemeye Devam Ediyor haberi 2024 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Uzmanlar Glutenin Migren Ağrısına Etkisini İncelemeye Devam Ediyor 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Sağlık konusunda 12 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Bir yanıt yazın