Taçoy: Ateş ölçerler medikal ürünler satan yerler ve eczanelerden alınabilecek

featured
Taçoy: Ateş ölçerler medikal ürünler satan yerler ve eczanelerden alınabilecek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Bakanlar Kurulu, dünyada ve KKTC’de ortaya çıkan yeni virüs ve bunun sonucunda alınan önlemler çerçevesinde kullanılan ateşölçerlerin piyasada uygun fiyatlarda ve belirlenen standart ve kurallara uygun olarak satılmasını sağlamak amacıyla Mal ve Hizmetler Düzenleme ve Denetim Emirnamesi yayımladı. Resmi gazetede yayımlanan emiranme ile ateşölçerler Ticaret Dairesinin denetimine tabi olacak.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda yaptığı konuşmada ateş ölçerler konusuna açıklık getirdi..

Taçoy; Ateş ölçer konusunda bir anda piyasada 800 TL’ye kadar fiyat oluştuğunu, Bakanlar kurulunun da bunu göz ardı edemeyeceğini söyledi.

Taçoy, Bakanlar Kurulu’nun ateş ölçerleri denetimli ürünler kapsamına aldığını ve sadece medikal ürünler satan yerlerde ve eczanelerde satılması yönünde karar alındığını söyledi.

Taçoy: Bakanlıklar koordineli çalışacak, iş yerlerini sıkmayacağız

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, konuşmasında iş yerlerinin denetimlerine ilişkin de bilgi aktardı. Taçoy, denetimlerin İş Sağlığı ve Güvenliği Müfettişleri tarafından yapılacağını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu konuda gerekli denetimlere destek vereceğini açıkladığını ifade etti.

İş yerlerinin denetimlerine dünden itibaren başlandığını, bu denetimlerin süreceğini ifade eden Taçoy, kendi bakanlığının da gerekli denetimleri yapacağını, ancak bu denetimleri yaparken de diğer bakanlıklarla koordineli şekilde çalışacaklarını ve iş yerlerini sıkmayacaklarını anlattı.

Taçoy, şu anda bir virüs ile savaştıklarını ve bu savaşın ekonomiyi etkilediğini ifade ederek, nakit akışında problem olduğunu, bir süre daha bu sıkıntının süreceğini belirtti.

Bu süreçte piyasaya vadeli düşük faizli ve TL cinsinden bir “can suyu” vermeleri gerekeceğini anlatan Taçoy, ilk etapta küçük işletmelere destek vermeye çalıştıklarını, büyük işletmelerin de buna ihtiyaç duyabileceğini ifade ederek, her sektörle dayanışmayı sürdüreceklerini ve sıkıntıları aşacaklarına inandığını söyledi.

(BRT)

Taçoy: Ateş ölçerler medikal ürünler satan yerler ve eczanelerden alınabilecek