Hasipoğlu: AKSA sözleşmesinde belli maddeler feshedilmeli – DT Kıbrıs Haber | Kıbrıs Haber
KKTC

Hasipoğlu: AKSA sözleşmesinde belli maddeler feshedilmeli

Hasipoğlu: AKSA sözleşmesinde belli maddeler feshedilmeli


Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Kıb-Tek ve Aksa arasındaki sözleşmeye işaret etti.

Hasipoğlu, AKSA ile 2008 yılında imzalanan sözleşmenin, ülkenin kanayan yarası olduğunu, şu anda vatandaşın cebinin, bu sözleşmenin menfi yönde etkilendiğini ifade etti.
Konuya hukuki yaklaşmak düşüncesinde olduğunu söyleyen Hasipoğlu, akaryakıtın düşmesine rağmen, bunun elektrik faturalarına yansımadığına; 700 milyon saatlik alım garantisi nedeniyle mevcut AKSA bedeli olan kilovat saat başı 3.76 dolar, yıllık 26 milyon dolar ödendiğine işaret etti.

Hasipoğlu, bu miktarın ödenmemesi gerektiğini belirterek, bunun nasıl mümkün olabileceğinin yollarının araştırılmasını istedi.

Bulaşıcı salgın hastalık nedeniyle ilgili maddenin feshedilebileceğini öğrendiğini, bunun önemeli bir bulgu olduğunu kaydeden Hasipoğlu, bu süreçten ekonomik olarak olumsuz etkilenen, gelir kaybına uğrayan devletin, hükümet ve muhalefetin de desteğiyle AKSA ile masaya oturarak ilgili maddeyi yeniden değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

“Herkes ceremesini çekecek, gelirinden feragat edecek de AKSA yılda 26 milyon doları cebine atıp yoluna devam mı edecek?” diyen Hasipoğlu, mücbir sebeple bu konunun üzerinde durulması, mahsuplaşılması gerektiğini kaydetti.

(BRT)