Manşet

Muratağa-Sandallar ve Atlılar Şehitleri anıldı…. Cumhurbaşkanı Tatar: Yaşanan vahşet unutulmayacak

Facebook Sayfamızı Beğenmeyi Unutmayın !


Muratağa ve Sandallar köylerinde Rumlar tarafından katledilen şehitler Muratağa Sandallar Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu, Başbakan Ersan Saner, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KTBK Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, bazı bakanlar ve yetkililer katıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın şehitliğe çelenk sunmasıyla başlayan törende, saygı duruşu, saygı atışı yapıldı, İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekildi.

Törende şehit torunu Ayşe Güler Akın’ın şiir okuması sonrasında şehit aileleri adına Muratağa Sandallar ve Atlılar Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Aşır konuşma yaptı.Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde yaşanan katliama ve çekilen acılara dikkat çeken Aşır, bir daha aynı acıların yaşanmaması dileğinde bulundu.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 14 Ağustos 1974’de Muratağa, Sandallar ve Atlılar  katliamlarının tüm dünyanın gözü önünde yaşandığına işaret ederek, bebeklerin, ilkokul çocuklarının, yaşlıların ve kadınların acımasızca katledilerek gömüldüğünü vurguladı.

Tarihin gizlenmesi icin yapılan çalışmalara işaret eden Tatar,gerçeklerin unutturulmaması gerektiğini vurguladı.

1960 Antlaşması’ndan sonra elde edilen hakların korunması gerektiğine vurgu yapan Tatar, Kıbrıs’ta bir anlaşmanın ancak iki devlet temelinde olması gerektiğinin altını çizdi.

Tatar, Kıbrıs Türk Halkının yoluna devam ederken Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünden vazgeçmeyecevini dile getirdi. Yaşanan vahşedin, kanli noelin unutulamayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı,”  hiçbir zaman 1974 öncesine dönmek istemeyiz” dedi. 

Tören, şehitliğin gezilemesi ve dua okunmasıyla son buldu.

Atlılar Şehitliği’ndeki anma töreni ise saat 10.30’da yapıldı. Törende, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından anıta çelenk sunuldu, saygı duruşu, saygı atışı yapıldı, İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekildi.

        
Diğer Haberler

Başa dön tuşu