YÖK Başkanı Saraç: KKTC almış olduğumuz kararın dışındadır – DT Kıbrıs Haber | Kıbrıs Haber
KKTC

YÖK Başkanı Saraç: KKTC almış olduğumuz kararın dışındadır

YÖK Başkanı Saraç: KKTC almış olduğumuz kararın dışındadır


Yükseköğretim Kurulu (YÖK) , yabancı ülkede eğitim gören öğrencilerle ilgili kararında KKTC’yi muaf tuttuğuna dair yazıyı Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığına iletti.

YÖK Başkanı Yekta Saraç imzasıyla yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hukukuna göre kurulmuş olan üniversitelerin karşılıklı tanınmasına dair milletlerarası anlaşma uyarınca öğrenciler ÖSYM tarafından merkezi olarak yerleştirilmektedir. Söz konusu anlaşma uyarınca bu programlara yerleşen ve mezuniyeti hak eden öğrencilere, denklik işlemine tabi tutulmaksızın almış oldukları diplomaların ülkemizde tanındığına dair yazı düzenlenmektedir. ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme ile öğrenci yerleştirilmiş olsun veya olmasın diğer ülkelerde okuyan öğrenciler için ise böyle bir durum söz konusu değildir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “KKTC’de bulunan ve Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınan üniversiteler ile programlarında kayıtlı olan öğrencilerin YÖK’ün yabancı ülkelerde okuyan TC uyruklu öğrencilerin Türkiye’ye geçiş yapabileceği ile ilgili aldığı kararın dışında olduğunu belirtildi.

(BRT)