Manşet

Tatar:Rum liderin kayıp şahıslarla ilgili açıklamasını esefle karşıladım

Facebook Sayfamızı Beğenmeyi Unutmayın !


Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Anastasiades’in kayıp şahıslarla ilgili 5 Haziran 2021 tarihli açıklamasını esefle okuduğunu belirtti.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni hedef almaya yönelik bu talihsiz açıklamanın klasik Rum propagandası dışında herhangi bir amaca hizmet etmediğine dikkati çeken Tatar, “Rum liderin mesnetsiz ithamlarda bulunduğu Askerimiz,  Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarına gerekli izinleri zamanlı olarak vermiş ve bu çalışmalar yapılırken de istenilen kolaylığı sağlamıştır. Bu gerçeklik Komitenin kayıtlarında da mevcuttur” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, açıklamasında şunları kaydetti:

 

“Kayıp Ailelerinin hassasiyetlerini her zaman göz önünde bulundurularak açıklama yapılması gereken böylesi insancıl bir konuda, yapılması beklenen en son şey konuyu siyasileştirmektir. Yazık ki Sayın Anastasiades, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin yıllardır uygulamada olan çalışma şeklinin en üst sırasında yer alan “konunun siyasileştirilmemesi gerektiği” ilkesini bir kez daha ihlal etmiştir. Kıbrıs Türk tarafı, konunun özellikle insani yönünü hep ön planda tutmuştur ve Kıbrıs Rum muhataplarıyla oluşturulan mekanizmada iş birliği içerisinde birlikte çalışmaya en büyük özeni göstermiştir.

Anastasides’e bu vesileyle şu çağrıyı yapmak istiyorum; iki taraf arasında ihtiyaç bulunan şey, siyasi söylemlerle suçlama oyununa girmek değil, Kayıp Şahıslar Komitesi da dahil iki tarafın yararına olacak konularda iş birliği yapmaktır. Gelin çalışmaları ve mevcut iş birliğini kösteklemeyelim, destekleyelim”

 
Diğer Haberler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: