Dünya

Taliban güçleri Afganistan’ın başkenti Kabil’e girdi

Facebook Sayfamızı Beğenmeyi Unutmayın !


Afganistan’da ilerleyişini sürdüren Taliban, başkent Kabil’e girdi.

Kabil’in merkezinde gergin bekleyişin sürdüğü ve kaosun hakim olduğu ifade edildi. Kentte yaşayanlar Taliban’ın almak üzere olduğu Kabil’den kaçmaya çalışıyor.

Afganistan’daki yerel medyada çıkan haberlere göre, bir Afgan yetkili, Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin Afganistan’dan ayrıldığını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emrullah Salih’in de ülkeden ayrıldığı belirtildi.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, hükümet güçlerinin başkent Kabil’den ayrılması nedeniyle kentin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını açıkladı…

Mücahit, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, başkenti barışçıl şekilde devralmak istediklerini ve bu nedenle güç kullanmadıkları ancak hükümet güçlerinin bölgeden ayrılıp binaları boşalttığını belirtti.

Bunun üzerine olası hırsızlık olaylarının da önlenmesi için merkezde ve kamu binalarında kontrolü almaya başladıklarını kaydeden Mücahit, “kentte güvenliği sağlayacakları” ifadesini kullandı.

Mücahit, Taliban’ın sivillerin evlerine girilmesine izin vermeyeceğini ifade etti.

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair bir hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerini hızla ele geçirdi.

Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, kenar mahallelere girmeye başlarken hükümete yönetimi ve başkenti barışçıl şekilde devir çağrıları yapmıştı.

Türkiye de harekete geçti.

Kabil’deki Türkiye Büyükelçiliği, güvenlik gerekçesiyle faaliyetlerini havalimanında sürdürüyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Afganistan’dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’ne bilgi vermesini istedi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Afganistan’ın istikrara kavuşması için gerekli çabayı göstereceklerini açıkladı.

ABD ise Kabil’deki elçilik çalışanlarını tahliye etmeye çalışıyor. Tahliye için gönderilecek ilave asker sayısı 3 binden 5 bine çıkarıldı.

Amerikan Başkanı ise Taliban’a gözdağı verdi. Joe Biden, askerleri ve personeli riske atacak herhangi bir eylemin “hızlı ve güçlü bir tepki” ile karşılaşacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler ise Afganistan’da sivillerin ve BM ile diğer yardım kuruluşları çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için Taliban’a çağrıda bulunarak, durumu yakından takip ettiklerini bildirdi.Diğer Haberler

Başa dön tuşu