Olgun: BM bulunduğu bölgedeki tarafların rızasını almak zorunda – DT Kıbrıs Haber | Kıbrıs Haber
Manşet

Olgun: BM bulunduğu bölgedeki tarafların rızasını almak zorunda



Cumhurbaşkanı Ersin Tatar‘ın Özel Temsilcisi Ergün Olgun, BRT’de katıldığı ‘17. Saat’ programında Birleşmiş Milletler Barış Gücü’ne yönelik açıklamalarda bulundu.

BM Barış Gücü nerede görev yaparsa yapsın kendi kuralları gereği o bölgedeki tarafların rızasını almak zorunluluğu olduğunu kaydeden Olgun, “bu herhangi bir talep değil, bir haktır o hakkın yerine getirilmesini istiyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun açıklamalarını hatırlatan Olgun, bugüne kadar Barış Gücü Kıbrıs’ta rum tarafının sözde Kıbrıs cumhuriyeti adı altında vermiş olduğu 1964’teki rızasıyla operasyonun yürütüldüğünü, bugüne kadar iyiniyet ve hoşgörüyle Kıbrıs Türk tarafının bu faaliyetlerin yürütülmesinde rıza gösterdiğini belirtti.

Geçmişte de Kıbrıs Türk tarafının rızasının alınmasıyla ilgili olarak bir çok girişimler yapıldığını, bunun yeni bir girişim olmadığını kaydeden Olgun, “şu anda gerek Kıbrıs Türk tarafında dışişleri bakanlığı ve cumhurbaşkanlığı, gerekse Türkiye Cumhuriyeti’nde bu konunun sonuçlandırılması ile ilgili olarak ortak bir irade vardır” diye konuştu.

“Birleşmiş Milletler Kıbrıs’ta barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmak istiyorsan iyi niyet misyonunda olduğu gibi taraflara eşit mesafede durmak mecburiyetindedir” diyen Olgun, bunun için sonuna kadar çalışacaklarını vurguladı. BRT