Medya mensupları Malatya’da deprem bölgesi hakkında bilgilendirildi – DT Kıbrıs Haber – DT Kıbrıs Haber | Kıbrıs Haber
Türkiye

Medya mensupları Malatya’da deprem bölgesi hakkında bilgilendirildi – DT Kıbrıs Haber
Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, uluslararası 34 basın mensubuna yönelik 6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatya’da gezi düzenledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Türkmenistan’dan giden basın mensuplarına, depremin ardından yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verildi..

DT Kıbrıs Haber Müdürü Meryem Özkurt’un da yer aldığı basın gezisinde Malatya Valisi Ersin Yazıcı, kentte yapılan çalışmaları anlattı..

Kentte, yıkılan, ağır hasar alan ve yıkımı gerçekleştirilen binalarla ilgili sayıları paylaşan Yazıcı, kalıcı konutların da yapımının sürdüğünü söyledi.

Büyük Türk devletinin böyle bir afetin ardından vatandaşlarını yalnız bırakmadığını, depremin hemen ardından depremzedelere çeşitli nakdi yardımlarda bulunduğunu dile getiren Yazıcı, depremde kentte 100 caminin yıkıldığını, 66 caminin onarıldığını, 2 okul binasının yıkıldığını, 46 okul binasının ise ağır hasar aldığını aktardı…

Basın mensupları daha sonra merkez Battalgazi ilçesi Gelinciktepe bölgesinde, TOKİ’nin deprem konutlarını ve örnek daireyi gezdi, yetkililerden bilgi aldı…Bir yanıt yazın