Manşet

Lefkoşa Atatürk Anıtı’nda tören gerçekleştirildi

Facebook Sayfamızı Beğenmeyi Unutmayın !


20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla başkent Lefkoşa’da Atatürk Anıtı ve Şehitler Anıtı’nda iki ayrı tören yapıldı. Atatürk Anıtı’ndaki törene Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke yetkilileri ve kutlamalar için aramızda bulunan heyetler katıldı.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla, Lefkoşa Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen tören, anıta çelenklerin sunulmasıyla başladı.

Törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Törende daha sonra, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Anıt Özel Ddefteri’ni imzaladı.

Cumhurbaşkanı Tatar deftere şunları yazdı;

“Yüce Atatürk, İlke, düşünce ve mücadelenizden güç ve ilham alan Kıbrıs Türk halkı, Anavatan Türkiye’nin sarsılmaz desteğiyle yürüttüğü direnişini zaferle sonuçlandırmış, bu direnişi 20 Temmuz Barış Harekatı ile taçlandırmıştır. Huzurunda bir kez daha söz veriyoruz; devletimizden, bağımsızlığımızdan ve egemenliğimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Kıbrıs Türk halkının yeniden doğuşu olan 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 47’nci yıldönümünde sizden güç olarak mücadelemize devam ederken, ilkelerinizden ve gösterdiğiniz aydınlık yoldan ayrılmayacağız. Sizi rahmet, saygı ve özlemle anıyoruz.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da anıt özel defterine şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, bugün hem Kıbrıs Türk halkıyla güç ve gönül birliği içinde gerçekleştirdiğimiz Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’nci yıldönümünü kutlamak hem de mübarek Kurban Bayramımızı idrak etmek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeyiz.
Ada’yla ilgili kritik gelişmelerin yaşandığı bir dönemde gerçekleşen bu ziyaret Anavatan Türkiye olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin huzuruna, refahına ve istikbaline verdiğimiz önemin bir nişanesidir.
Türk milleti nasıl 47 sene önce katliam tehdidiyle karşı karşıya bırakılan Kıbrıs Türk halkının imdadına koşmuşsa bugün de yarın da elindeki tüm imkanlarla Kıbrıslı kardeşlerinin yanında olmayı sürdürecektir.
Kıbrıs Türkü’nün hak, adalet ve özgürlük davasını uluslararası planda da zafere taşıyana kadar mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz. Ruhun şad olsun.”

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Şehitler Anıtı’nda da tören düzenlendi.
Diğer Haberler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: