KıbrısKKTC

Lefke’nin kurtuluşunun 47. yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı

Facebook Sayfamızı Beğenmeyi Unutmayın !


Lefke’nin kurtuluşunun 47’nci yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

İlk tören Lefke Kemal Özalper Şehitliği’nde düzenlendi.Buradaki tören, protokol sırasına göre çelenklerin konulmasıyla başladı.

Ardından saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam etti.
Törende daha sonra şehitlik özel defteri imzalandı.Tören şehitler için dua okunmasıyla sona erdi.

Lefke’deki ikinci tören Atatürk Parkı önünde düzenlendi.

Tören, protokol sırasına göre Atatürk anıtına çelenklerin konulmasıyla başladı.İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam eden törende, tören birlikleri Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından denetlendi ve halkın bayramı kutlandı.

Törende daha sonra şiirler okundu ve günün anlam ve önemini belirten konuşmalara yapıldı.
Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, toplumsal varlığının devamlılığı ve kendinden sonra gelen nesillerin daha refah, adaletli, özgür yaşayabilmeleri için verilen mücadelenin önemine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, geçmiş yıllarda kaymakamlık düzeyinde yapılan törenlerin kendi girişimleri ile devlet töreni haline getirildiğini, bunun tüm dünyaya mesaj verilmesi adına çok önemli olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türkü’nün çok mücadele verdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “elbette sıkıntılar olabilir. Bunların aşılması için hükümetlerimiz son derece duyarlıdır. Pandemi döneminde ekonomiyi yönetmek tabi ki kolay değil. önemli olan Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığı, özgürlüğüdür, egemenliğidir” dedi.

Artık federasyona ve Türkiye ile bağların koparılmasına asla müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “bizim için önemli olan Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve KKTC’nin statüsünün yükseltilmesidir” diye konuştu.

Tören resmi geçitle sona erdi.Diğer Haberler

Başa dön tuşu