Dünya

İngiltere’de şoför krizi

Facebook Sayfamızı Beğenmeyi Unutmayın !


İngiltere, birçok sektörü etkileyen ağır vasıta sürücüleri sorunu nedeniyle TIR şoförlerine vize kolaylıkları getirmeyi planlıyor.

Başbakan Boris Johnson, Tır şoförlerine vize kolaylıkları tanıyabilecekleri sinyallerini verirken, yerel basın, hükümetin 5 bin yabancı TIR şoförüne kısa vadeli vize vereceğini belirtti.

İngiltere’de TIR şoförleri kıtlığı nedeniyle ortaya çıkan tedarik krizinin yakıt sektörünü de vurmasının ardından hükümet alarma geçti.

Yakıt istasyonlarında araç kuyruklarının oluşmaya başlamasının ardından Başbakan Boris Johnson, Tır şoförlerine vize kolaylıkları tanıyabilecekleri sinyallerini verdi.

Johnson’un bürosundan yapılan açıklamaya göre, ağır vasıta sürücülerindeki eksikliği gidermek için geçici önlemlerin alınacağı açıklandı.

Açıklamada, “Herhangi bir acil sorunu önlemek için geçici önlemleri inceliyoruz. Ancak sunacağımız önlemler çok katı bir zaman sınırlamasına bağlı olacak” ifadeleri kullanıldı.

Yerel basın, hükümetin 5 bin yabancı TIR şoförüne kısa vadeli vize vereceğini belirtti. Bu, lojistik şirketlerinin ve perakendecilerin aylardan bu yana talep ettiği bir adımdı. Ancak Johnson’un hükümeti bu talepleri bir süreden beri karşılıksız bırakmıştı.

İngiltere Karayolları Taşımacılığı Derneği, ülkenin mevcut eksikliğini kapatmak için 100 bin TIR sürücüsüne ihtiyacının olduğunu söyledi.

Uzmanlar, İngiltere’deki ağır vasıta sürücülerindeki kıtlıkta, ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ve pandeminin de büyük rol oynadığını belirtiyor.

Sürücü sayılarındaki eksiklik nedeniyle ülkede birçok sektörde tedarik sorunu baş göstermişti.

Marketlerde boş kalan raflar toplumda paniğe neden oldu. Vatandaşlar marketlere akın ederek birçok ürünü stoklamaya yöneldi.

 

Hükümet, tır sürücülerine vize kolaylıkları getirebilirDiğer Haberler

Başa dön tuşu