Hastalık belirtilerine dikkat, size de bulaşmış olabilir! Ortaya çıkması 2 haftayı bulabiliyor – DT Kıbrıs Haber | Kıbrıs Haber
Sağlık

Hastalık belirtilerine dikkat, size de bulaşmış olabilir! Ortaya çıkması 2 haftayı bulabiliyorTürkiye genelinde uyuz vakalarında son aylarda yüzde 30 artış var. Dermatoloji polikliniklerine giden her 100 kişiden 30’una uyuz teşhisi koyuluyor. Uyuzun bulaşma kaynağıyla ilgili ise yanlış bilinenler var. Peki, uyuz nasıl bulaşır? Uyuz…

Uyuz; sarcoptes scabiei var hominis adı verilen akarın (böcek) neden olduğu tüm dünyada yaygın olarak görülen bir hastalık. Gözle görülemeyen ama mikroskopla seçilebilen uyuz böcekleri, insan derisini istila ederek hastalığa yol açarlar. Uyuz böceği deride tüneller açarak bu tünellerin içinde yaşar.

UYUZ NASIL BULAŞIR?

Uyuz çoğu zaman hasta olan biriyle doğrudan ve uzun süreli yakın temas ile bulaşır. Kişiden kişiye çoğu zaman 15-20 dakikalık bir sürede bile yakın temasla (aynı yatakta yatma, ele ele tutuşma gibi) bulaşabilir. Yatak takımı, elbise ve havlu gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı uyuzun bulaşmasını ve yayılmasını kolaylaştırır.

UYUZ BELİRTİLERİ KAÇ GÜNDE ORTAYA ÇIKAR?

İlk defa uyuza yakalanan bir kişide belirtilerin başlaması 2-6 hafta kadar sürebilir. Ancak daha önce uyuza yakalanan bir kişide, belirtiler çoğu zaman maruz kaldıktan 1-4 gün içinde ortaya çıkar. Hastalık belirtilerinin başlamadığı bu dönemlerde bile kişi uyuzu başkalarına bulaştırabilir.

UYUZ BELİRTİLERİ NELER?

Uyuzun en önemli emaresi şiddetli gece kaşıntısıdır. Kaşıntı, kişinin yatağa girip ısınması ile artar ve kişiyi uykudan uyandırabilecek şiddette iken gündüzleri daha hafiftir. Kaşıntı çoğu zaman el parmak araları, el bileğinin iç yüzü, bilekler, koltuk altları, dirsekler ve kasıklarda görülmekle birlikte tüm vücutta görülebilmektedir.

Hastalığın en belirgin bulgusu parmaklar arasında dalgalı kirli bir çizgi halinde görülen, uyuz böceğinin içinde yaşadığı, gri beyaz renkli, 1-10 mm uzunluğundaki tünellerdir. Kişilerde özellikle geceleri artan şiddetli kaşıntı ve deride görülen içi su dolu keseciklerin görülmesi uyuz şüphesini arttırır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bir an önce sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

UYUZ HASTALIĞINDAN KORUNMA YOLLARI

Hastalığın önlenmesi ve kontrolü için uyuz olan kişi ile birlikte yaşayan kişilerin de aynı zamanda tedaviye alınması son derece önemlidir. Özellikle aile bireylerinin kaşıntısının olup olmamasına bakılmaksızın kesinlikle birlikte tedavi olması gerekir. Aynı anda tedavi uygulanmadığı takdirde hastalık kişiden kişiye bulaşmaya devam edecektir.

Uyuz hastası ve evde birlikte yaşadığı kişiler tarafınca kullanılan giysiler, çarşaflar ve havlular en az 60 derecede yıkanmalı ve ütülenmelidir. Yatak takımları birkaç gün havalandırılmalıdır. Yıkanamayacak eşyaların ağzı bağlı olan bir poşet içerisinde ortalama üç gün saklanması gerekir. Ayrıca zemin ve mobilyalar elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir.

Bir yanıt yazın