Eserlerin yer aldığı katalog Cumhurbaşkanı Akıncı’ya tekdim edildi – DT Kıbrıs Haber | Kıbrıs Haber
KKTC

Eserlerin yer aldığı katalog Cumhurbaşkanı Akıncı’ya tekdim edildi

Eserlerin yer aldığı katalog Cumhurbaşkanı Akıncı’ya tekdim edildi


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İki Toplumlu Kültür Teknik Komitesi Eşbaşkanı Kani Kanol ve Kıbrıslı Türk üyelerini kabul etti.

Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani’nin de yer aldığı kabulde Güney Kıbrıs’la karşılıklı değiş-tokuş edilen eserlerin envanter kataloğu takdim edildi.

İki Toplumlu Kültür Teknik Komitesi Eşbaşkanı Kani Kanol, 74’ten bu yana KKTC’de muhafaza edilen tablolarlar ile Kıbrıs Yayın Kurumu arşivinde yer alan ses ve görüntü kayıtlarının karşılıklı iade edildiğini ve 3 Şubat’ta da Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Lider Anastasiadis’ın de yer aldığı sergiyle topluma sunulduğunu hatırlattı.

Kanol, eserlerin detaylarının yer aldığı 320 sayfalık kataloğun içinden geçilen bu zor dönemde moral olmasını istediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, İki toplumlu Kültür Teknik komitesinin geleceğe miras bırakılacak bir çalışma ortaya koyduğunu belirtti.

Eserlerin karşılıklı iadesinde konsensüs ile bir noktaya varıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “konu sadece iade edilen tablolar meselesi değil. Bir de Kıbrıs Türk kültürünün örneklerinin bulunduğu, ortak döneme ait, Kıbrıs Radyo Yayın Kurumunun ses ve görüntüleri bize iade edildi” dedi.

Akıncı, okullardaki törenlerden, sosyal etkinliklere; Kamuran Aziz ve arkadaşları topluluğundan, Abdulazim Aziz topluluğuna kadar Kıbrıs Türk müzik gruplarının eserlerinin ulaştırıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “iki toplum arasındaki kültürel alışverişin, barış içinde adada varolabilmenin en önemli ilkelerinden biri olduğuna inandığını da belirtti.

 

(BRT)