KıbrısKKTC

CTP’den Kıb-Tek açıklaması

Facebook Sayfamızı Beğenmeyi Unutmayın !


 

Cumhuriyetçi Türk Partisi, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada kurumun getirilmiş olduğu noktanın endişe verici boyutun çok ötesine geçtiği belirtilerek, “Sadece bu hükümet döneminde alınmayan veya geç alınan kararlar, yanlış ve hukuk dışı uygulamalar neticesinde KIBTEK yüz milyonlarca liralık zarara uğratılmıştır” iddiasında bulunuldu.

KIBTEK’in kendi gelir-gider dengesini tutturmak ve yasası gereği elektriği mümkün olan en yakın maliyete satmak zorunda olan bir kurum olduğu hatırlatılan açıklamda kurumun 2019 Mayıs ayından itibaren yaklaşık 450 milyon TL görev zararı ettirildiği savunuldu.

Açıklamada özellikle devletin ödemekle yükümlü olduğu teşvikler başta olmak üzere, devlet, kamu ve kurumlarından tahsil edilemeyen borçlar yüzünden KIB-TEK’in ödeme yükümlülükleri yerine getiremediği, kurumun nakit akışının bozulduğu ve biriken borçların ödenmesi için ekstra yüksek maliyetli borçlanmaya gidilmek durumunda kalınıldığı ifade edildi.

KIB-TEK’in zaruri olarak kullanmak durumunda olduğu ürünler için ihalelere çıkılmamış ve/veya açılan ihaleler iptal edilmiştir” denilen açıklamada, kurumda malzeme eksikliği yaşandığı, vatandaşın kurumdan hizmet alamaz bir duruma getirildiği ifade edildi.

Kuruma yatırım konusunda da adım atılmadığı savunulan CTP açıklamadasın, jeneratörler için gerekli yatırımların yapılmadığı, zamanında açılmayan ihaleler ve yapılamayan servisler yüzünden büyük ölçüde durma noktasına gelindiği kaydedildi.

“Akaryakıt temin ve taşımacılık ihalesinin ise yılan hikâyesine döndürülmüştür” denilen açıklamda gelinen durumun sorumlusunun ilgili bakan ve yönetim kurulunun görevlerini ihmal etmesi olduğu belirtildi.

KIB-TEK’in, en önemli değerlerden biri olduğu anımsatılan açıklamada, kar eden bu kurumun peşkeş çekilmesine, batırılmasına müsaade edilmeyeceği vurgulandı.

“Sorun yönetememe, koordinasyonu sağlayamama ve hukuku hiçe sayma sorunudur” denilen açıklamada Hükümet istifaya çağrıldı.

 Diğer Haberler

Başa dön tuşu