Covid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin bir kısmı bugün sona eriyor

featured
Covid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin bir kısmı bugün sona eriyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Kovid-19 salgınına karşı Mart ayı ortasında alınan önlemlerin bir kısmı sona eriyor. Bugünden itibaren bazı iş yerleri açılırken, kısmi sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat yasağı kalktı… Geceleri 21.00-06.00 saatleri arasındaki tam sokağa çıkma yasağı ise 15 Mayıs’a kadar sürecek… Maske takma zorunluluğu da devam edecek.

Bakanlar Kurulu’nun 29 Nisan’da aldığı kararlar çerçevesinde, açılan iş kolları ve iş yerlerindeki faaliyetler, belirli şartlarla sürdürülecek.

Haftanın 6 günü kısmi sokağa çıkma yasağı ile şehirler arası seyahat yasağı olmayacak, ancak 10 Mayıs Pazar gününden itibaren her pazar, kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Pazar günleri uygulanacak kısmi sokağa çıkma yasağı çerçevesinde sadece süpermarket, kasap, eczane ve benzincilere gidilebilecek.

Süpermarketler 15 Mayıs’a kadar akşam saat 20.00’de kapatılacak. Bankalar da normal çalışma saatlerine döndü… Okul, kreş, dershane, etüt merkezi gibi yerler ise 15 Mayıs’a kadar kapalı kalmaya devam edecek. Sinema, tiyatro, toplu olarak yapılan etkinlikler, düğünler, spor müsabakaları da 15 Mayıs’a kadar yasak olacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kara deniz ve hava sınır kapılarından sadece KKTC vatandaşlarının ve vatandaş olmasalar da eş ve çocuklarının girebilmesine ilişkin karar, 15 Mayıs’a kadar geçerli.

Toplu ibadetler, Ramazan nedeniyle toplu iftar, sahur, teravih gibi etkinliklerdeki yasak da sürecek. Bakanlar Kurulu kararıyla açılmayacak ve 15 Mayıs’a kadar kapalı kalmaya devam edecek iş yerleri ise şöyle: “Restoranlar, cafeler, barlar, kafeteryalar, pastaneler, büfeler, turizm sektörü, otel, casino, bet ofisleri, diğer tüm eğlence yerleri, spor salonları, fitness merkezleri, toplu ulaşım, düğün salonları, dans okulları, masaj salonları, pazar yerleri , kuaförler, berberler, güzellik salonları, tiyatrolar, sinemalar, kahvehaneler, lokaller, spor kulüpleri, çocuk parkları, piknik alanları.”

Polis, sağlık, güvenlik, Sivil Savunma, Sivil Havacılık, Maliye, İtfaiye, Çalışma ve Ulaştırma bakanlıklarında bugünkü durum devam edecek ancak 15 Mayıs’a kadar rotasyon temelinde gerekli görülecek görevlerin yerine getirilmesi için kamu görevlileri amirlerince göreve çağrılabilecek.

Yani 15 Mayıs’a kadar kamuda normal çalışma düzenine geçilmeyecek ama rotasyon düzeninde bakanlıkların gerekli göreceği dairelerde ihtiyaç temelinde hizmetler verilecek. Bu süreçte risk grubundakiler için görevlerin evden yerine getirilmesi gibi gerekli esnekliklerin gösterilmesi gerekiyor…

Toplu verilen kamu hizmetlerinde imkan varsa randevu sistemine göre çalışma yapılacak. Bina içinde aynı anda bulunabilecek kişi sayısı kısıtlanacak, hijyen, mesafe, maske kuralları gözetilecek. Bunların uygulanmasından bakanlıklar sorumlu olacak ve Sağlık Bakanlığı’nın genelgesine uyulacak.

Yasak kapsamında olamayan ve açılıp hizmet vermeye başlayan başta mağaza ve dükkanlar olmak üzere tüm iş yerleri, belirli kurallara uymak zorunda.

(BRT)

Covid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin bir kısmı bugün sona eriyor