Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği’den ketamin açıklaması: Çocukların tedavisinde kullanılır mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği, Prof. Dr. Süleyman Salih Zoroğlu’nun çocuk hastalarına ‘ketamin’ verip manipüle etmesine ilişkin bir açıklama yaptı.

Geçtiğimiz gün gündeme gelen haberlere göre; İstanbul’da Adli Tıp Kurumu’nda görevli iken FETÖ üyesi olduğu için görevinden alınan Prof. Dr. Süleyman Salih Zoroğlu’nun kurduğu muayenehanede çok sayıda çocuğa ketamin içirerek “ailem tarafından cinsel istismara uğradım” dedirttiği iddia edildi.

Medyada yankı uyandıran haberin peşinden Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği, çocukların tedavisinde ketamin kullanımına ilişkin soruya yanıt verdi.

Açıklamada ‘ketamin’in çocuklar üzerinde kullanılmadığı şu şekilde açıklandı:

“Ketamin; bir fensiklidin türevidir, keyif verici ve halüsinojen (hayal gördürücü) etkileri sebebiyle kötüye (zararlı) kullanım riski olan bir maddedir. Hızlı etkilidir; savaş zamanında anestezi ve ağrı kesici amacıyla kullanılmıştır. 2019 senesinde Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafınca yalnız 18 yaş üstündeki erişkin depresyon hastalarında burun kanalıyla (nazal) kullanımına onay verilmiştir. Nazal ketamin spreyi ülkemizde Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafınca 2022 senesinde kötüye kullanımı riski taşıdığından renkli reçete sistemi ile ek izlem listesine ve kontrole tabi ilaç listesine dahil edilmiştir. Ketaminin, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi alanında ne ülkemizde ne de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile Avrupa Tıp Dairesi (EMA) gibi diğer ilaç idareleri tarafınca ruhsatlı bir kullanımı olmadığı gibi tedavi uygulama rehberlerine giren bir kullanımı da şu ana kadar bulunmamaktadır. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi alanındaki ketamin çalışmalarında yan etki olarak en sık halüsinasyon ve disosiasyon (bilinçte bölünme) görülmüştür. Ketamin’in onaylanmış bir kullanımının olmaması sebebiyle çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında kullanımı endikasyon dışıdır, özel izinler kapsamındadır. Ketaminin uzun süre ve yüksek dozlarda kullanımı nörotoksiktir (sinir hücrelerini zehirleyici), psikoza (gerçeği değerlendirme bozukluğu) eğilim ve bağımlılık riski taşır.

Disosiyatif kimlik bozukluğu (bölünmüş kimlik); hayaller görme ve sesler duyma gibi psikotik bozukluk ile karışabilen emareleri olan, ender görülen ve çocuğun yaşı küçüldükçe tanı konması çok zor olan bir psikiyatrik tanıdır. Şiddetli cinsel istismara uğramış olmak çoğu psikiyatik bozukluğun riskini arttırdığı gibi disosiyatif kimlik bozukluğu riskini de arttırır. Ancak hayaller gördüren, telkine yatkın hale getiren ketamin de kişide bu hastalığa benzer disosiasyon durumlarının ortaya çıkmasına yol açabilir.

“Bilimse ve etik olmayan girişimlerde bulunmuştur”Bu olayın faili olan Prof. Dr. Süleyman Salih Zoroğlu meslek örgütümüzün temel ilkelerinin çok haricinde, bilimsel ve etik olmayan girişimlerde bulunmuştur. ‘Önce zarar verme’ ilkesi çerçevesinde bu tür girişimlerin önlenmesi için derneğimiz tarafınca her türlü çalışma gerçekleştirilmektedir. Çocuk, ergen ve ailelerimizin zarar görmemesi ve adaletin yerine gelmesi için toplumsal vicdan ve bilinç ile hareket eden otoritelerin ve emek harcayan tüm bilim insanlarının ve meslektaşlarımızın arkasındayız. Bahsi geçen iddialar çerçevesindeki süreç, derneğimiz tarafınca bizzat takip edilecektir.”

Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği’den ketamin açıklaması: Çocukların tedavisinde kullanılır mı?

Yorumlar kapalı.