Canaltay başkanlığındaki Meclis Komitesi, TC Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Hatipoğlu ile görüştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

[ad_1]

Ankara’da temaslarda bulunan Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi heyeti Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Komite Başkanı UBP Gazimağusa Milletvekili Resmiye Eroğlu Canaltay, Komite Başkan Vekili CTP Milletvekili Fikri Toros, Komite Üyeleri UBP Milletvekili Hasan Küçük ve CTP Milletvekili Salahi Şahiner ile KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay, Maliye Bakanlığı Para, Kambiyo ve inkişaf Sandığı İşleri Dairesi Müdür Muavini Pembe Arifoğlu, Meclis Hukukçucu Zeynep Düzener ve Meclis Raportörü Feyza Sarıkamış yer aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu görüşmede yaptığı açıklamada, KKTC’ndeki vatandaşların refahı, güvenliği ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi yönünde çabalarının devam edeceğini ifade ederek, önümüzdeki süreçte de daha önce yapılan çalışmaların devamını sağlamaya gayret göstereceklerini belirtti.

KKTC’ye suyun ardından enerji ile ilgili bir proje uygulanacağını anımsatan Hatipoğlu: “İnşallah KKTC, suda olduğu gibi enerjide de kendine yeten hatta gerektiğinde farklı çözümleri de gündeme getirebilecek bir altyapıya kavuşacak” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Resmiye Eroğlu Canaltay da açıklamasında Mali Suçları Araştırma Kurulu ile çok verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini anımsatarak üzerinde çalışmaya devam edecekleri Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa çalışması hakkında önemli tecrübe paylaşımları edindiklerini kaydetti.

Yasa çalışmasının uyum sağlaması adına önemli bilgiler edindiklerini ifade eden Canaltay, Kurul üyelerin değerli görüşlerini dinlediklerini kaydetti ve teşekkürlerini sundu.Canaltay, ülke olarak tanınmamışlığın verdiği dezavantajları yaşadıklarını dile getirerek, gelir arttırıcı konuları gündeme getirememenin ekonomik olarak zorluklar da yaşattığını belirtti.

Komite Başkanı Canaltay, KKTC’ni tanıyan tek ülke olan Anavatan Türkiye ile bu gibi çalışmalar yaparak hem yasalardaki boşlukları tamamlayıp, Avrupa Birliği ve dünya normlarına çekebilmek için gayret gösterdiklerini, buna büyük önem verdiklerini dile getirdi.Birleşmiş Milletler’in 78.Genel Kurulunda Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs Türk halkına desteğini belirttiği çağrısını çok değerli bulduklarını ve bu vesileyle kendisine teşekkürlerini sunmak istediğini ifade eden Canaltay, Erdoğan’ın yaptığı çağrının aslında Kıbrıs Türk halkı olarak verdikleri mücadelenin özeti olduğunu kaydetti.

Canaltay “Ben inanıyorum ki Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu çağrıları, zamanla tanınmayı getirecektir. Kıbrıs Türk halkı olarak müteşekkiriz” dedi.

Türkiye makamları ile yapılacak çalışmaların kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Canaltay, kalkınma adına adım atan bir ülke olarak iş birliğine her zaman ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Meclis heyetinin yarın KKTC’ye dönmesi bekleniyor.

[ad_2]

Canaltay başkanlığındaki Meclis Komitesi, TC Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Hatipoğlu ile görüştü

Yorumlar kapalı.