BioNTech kanser aşısı için tarih verdi: Kemoterapiye gereksinim kalmayabilir! – DT Kıbrıs Haber | Kıbrıs Haber
Sağlık

BioNTech kanser aşısı için tarih verdi: Kemoterapiye gereksinim kalmayabilir!BioNTech kanser aşısı için tarih verdi: Kemo… BioNTech’in kurucu ortakları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, ilk kanser aşılarının 2026 yılına kadar ruhsat alarak piyasaya sürüleceğine inandıklarını dile getirdiler. Prof. Dr. Türeci, bir umut ışığı yakarak kanser tedavisinde önemli bir dönüm noktasının geldiğini belirtti.

Biyoteknoloji alanında önemli bir başarıya imza atan Alman firması BioNTech’in kurucu ortakları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, kanserle mücadelede umut verici bir adım atmaya hazırlanıyor. Haftalık “Focus” dergisine verdikleri röportajda, uzun seneler süren çalışmalarının meyvelerini almaya başladıklarını ve 2026 yılına kadar ilk kanser aşılarının ruhsat alıp piyasaya çıkmasını beklediklerini açıkladılar.

Prof. Dr. Uğur Şahin, kanser araştırmalarının önemli bir evreye geldiğini belirterek, akciğer kanseri ve metastaz yapmış meme kanseri gibi çeşitli kanser türlerine karşı antikorlar ve ilaçlar geliştirdiklerini dile getirdi. Şahin, bu yıl sonuna kadar on aşı adayının deneme sürecini tamamlamayı ve ruhsat almayı hedeflediklerini ifade etti.

Öte yandan, Prof. Dr. Özlem Türeci, kanser tedavisindeki ilerlemelere dikkat çekerek, melanom tedavisinde önemli gelişmeler kaydedildiğini ve diğer kanser türlerinde de büyük potansiyel gördüklerini altını çizdi. Türeci, hastalara özgü tedavi yöntemlerine odaklandıklarını ve kemoterapiye alternatif olarak vücudun kendi savunma sisteminin kanserle mücadelesini hedeflediklerini belirtti.

KEMOTERAPİYE İHTİYAÇ KALMAYABİLİR

Her hastanın kanser hücresinin farklı olduğunu ve bireyselleştirilmiş kanser tedavisine öncelik verdiklerini anlatan Türeci, ilerleyen yıllarda kemoterapiye gereksinim kalmayabileceğini belirtti.

Bu önemli gelişmelerle birlikte kanser tedavisinde yeni bir dönemin başlayabileceği umudu yükseliyor. BioNTech’in kanserle mücadeledeki çalışmaları, tıbbın geleceği adına umut verici bir perspektif sunuyor.

“BioNTech kanser aşısı için tarih verdi: Kemoterapiye gereksinim kalmayabilir!” haberi, 12 Şubat 2024 tarihinde yazılmıştır. 12 Şubat 2024 tarihinde de güncellenmiştir. Sağlık kategorisi altında bulunan BioNTech kanser aşısı için tarih verdi: Kemoterapiye gereksinim kalmayabilir! haberi 2024 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. BioNTech kanser aşısı için tarih verdi: Kemoterapiye gereksinim kalmayabilir! 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Sağlık konusunda 12 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Bir yanıt yazın