Antalya’daki teleferik kazasının sanıkları hakim karşısında…

Antalya'daki teleferik kazasının sanıkları hakim karşısında...
Antalya'daki teleferik kazasının sanıkları hakim karşısında...
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde 1 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin yaralandığı teleferik kazasına ilişkin aralarında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün de bulunduğu 5’i tutuklu 12 sanığın yargılanmasına başlandı.

Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu yargılanan Kacagöz’ün yanı sıra diğer tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ile taraf avukatları katıldı.

Duruşmayı takip etmek için CHP milletvekilleri ve belediye başkanlarının aralarında bulunduğu partililer de salonda yer aldı.

Söz verilen tutuklu sanık Ahmet Buğra S, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesinin iştiraki olan ve teleferik işletmesini yapan ANET AŞ firmasının olay günü genel müdürü olarak görevini sürdürdüğünü belirten sanık, “Teleferik tesisi teknik özellikleri bakımından binlerce parça, aksam ve ara aksamdan oluşmaktadır. Yılda bir bakım yapılması söz konusu değildi. Tesisimizde günlük, haftalık, aylık ve yıllık bakım yapılıyor. Tesisin bakımı, Mega Tower şirketi tarafından yapılıyordu.” dedi.

Kaza olduğunda üst istasyona gittiğini ve ekrandaki arızaları gördüğünü anlatan Ahmet Buğra S, olay sonrası kriz masası çalışmalarına katıldığını, suçlamayla ilgili cezaevindeyken dilekçe göndererek savunmasını detaylı olarak anlattığını ifade etti.

– “Bu sefer 14 günde bakımlar yapıldı”

Tutuksuz sanık Ö.E. ise tekniker olarak çalıştığı tesisin bakımlarını günlük, aylık ve yıllık olarak yapıldığını kaydetti.

Kelepçe, aksam, alt istasyon yağlama ve gerekli bakımların tam yapıldığını savunan sanık, “Normalde 70-80 gün sürerdi ama bu sefer 14 günde bakımlar yapıldı. Bakımların bu kadar sürmesini Serkan Y. ve Okan E. söyledi. Biz de ona göre bakımları yaptık.” dedi.

Tutuklu sanıklardan Serdar T. de tesisin bütün bakımları için ANET ile sözleşmelerinin bulunduğunu anlatarak, konuyla ilgili Serkan Y. ile görüşmeler yaptığını söyledi.

İddianamede yer alan suçmaları kabul etmediğini belirten Serdar T. şöyle devam etti:

“Benim şirketiminin sertifikalı olmadığı söyleniyor, bu doğru değil. Yetkisiz personel çalıştırdığım söyleniyor ama personellerimin meslek yüksek okul belgesi var. Olmayanlara ise bizler eğitimler veriyoruz ve makine mühendisler odasından destek alıyoruz. Serkan Y’den 156 kalemlik listeyi aldım. Bakım kalemlerini bizler gönderdik. Bakımın olması için oradaki tüm malzemeler 19 kaleme indirilmesini bana Ahmet Buğra bey söyledi. Ancak bakım süremiz 15 gün değil, bakımlar 2 ay sürdü. Tesisin bakımı için Mesut Kocagöz ile değil, Buğra beyle görüşüyordum.”

– “156 kalemlik bakımın olması gerekirken 19 kaleme düşürüldü”

Tutuklu sanık Okan E. ise bakım işlerini üstlenen Mega Tower firması ile ANET arasındaki koordinasyonu sağladığını ve arıza günü bayram olduğu için tesisin çok kalabalık olduğunu belirtti.

Olay günü kaza yerinde olduğunu anlatan sanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim tesise müdahale etme yetkim yok. Ben Serkan beye sorunları ilettim. İkinci bir ihbar telefonu geldi, ilk arada yukarıda S.K. beyi arayarak hat boyu kontrol yapmasını istedim. Ancak yukarısı sisli olduğu için tesisi durdurduk. Yukarıda bir yangın olabileceği söylendi ama sisten görünmüyordu ve tekrar tesisi çalıştırmayı düşündük. Otomasyon sisteminde ekranında bir arıza yoktu. Tesisi tekrar çalıştırdık, sonra ekrana hatalar geldi ve durdurduk. Benim bu iki şirket arasındaki koordinasyonu yerine getirdiğim için 156 kalemlik bakım listesini Serkan beye ilettim ve Serkan bey 19 kalemlik listenin bakımının yapılmasını söyledi. Otomasyon uyarı verdiğinde bunu ilk etapta otomasyon sistemin çalıştıran kişi görür. Bunu önce S.K. görür. Arıza olduğunda bunu Serkan beye iletilmesi gerekiyordu. Durumu ise tesiste şirkete iletmesi gerekirdi.”

Tutuksuz sanık S.K. 156 kalemlik bakımın olması gerekirken 19 kaleme düşürüldüğünü, bunu da sanıklar O.O. ve Serkan Y’nin öyle olmasını istediğini iddia etti.

Olay günü düşük ton uyarısını birkaç defa gördüklerini vurgulayan S.K, “2-3 saat aralıklarla gördüm ve konuyu Serkan Y’ye ilettim, o da gergiden olabileceğini söyledi. Sistemi tekrardan ben başlattım. Otomasyon sistemi resetleniyor ve resetlenince uyarılar siliniyor. Kaza günü ben resetledim. Olaydan ne kadar zaman önce resetlediğimi hatırlamıyorum. Resetlediğimi Serkan bey görüyordu. Serkan beyin talimatıyla resetlemeyi yaptık.” diye konuştu.

Söz verilen diğer sanıklar E.K.B, H.A. ve A.A. olayda kusur ve sorumluluklarının olmadığını ifade etti.

Duruşmaya ara verildi.

– Kaza ve adli süreç

Sarısu mevkiindeki teleferik tesisinde 12 Nisan’da meydana gelen kazada parçalanan kabinden düşen 1 kişi hayatını kaybetmiş, aynı kabindeki 2’si çocuk 7 kişi yaralanmıştı. Diğer kabinlerden tahliye edilen 11 kişi de kontrol amaçlı hastaneye kaldırılmıştı.

Sistemin durması nedeniyle havada asılı kalan 24 kabindeki 174 kişi ise AFAD’ın koordinasyonunda yaklaşık 22,5 saat süren çalışmaların sonunda kurtarılmıştı.

Kazaya ilişkin gözaltına alınan 14 şüpheliden aralarında eski ANET Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ile Ahmet Buğra S, Serkan Y, Serdar T. ve Okan E. tutuklanmıştı. Diğer 8 şüpheli adli kontrol şartıyla, R.T. ise savcılık tarafından serbest bırakılmıştı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı kazaya ilişkin hazırladığı iddianamede, aralarında Kocagöz’ün de bulunduğu 5’i tutuklu 12 sanığın, “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” ve “trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma” suçlarından 27’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edilmişti.

Öte yandan kazaya ilişkin İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişlerince ihmalleri görülerek soruşturma izni verilen 19 büyükşehir belediye çalışanı hakkında, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca çalışma başlatılmıştı.

(AA/RU/GÜL) 

Antalya’daki teleferik kazasının sanıkları hakim karşısında…

Yorumlar kapalı.