Akıncı:Rum tarafı şartlarını belirledi ve bize duyurdu; Kıbrıs Türk tarafının sağlık uzmanlarının da bu konuyla ilgili değerlendirme yapıp şartları ortaya koyması gerekiyor – DT Kıbrıs Haber | Kıbrıs Haber
KKTC

Akıncı:Rum tarafı şartlarını belirledi ve bize duyurdu; Kıbrıs Türk tarafının sağlık uzmanlarının da bu konuyla ilgili değerlendirme yapıp şartları ortaya koyması gerekiyor

Akıncı:Rum tarafı şartlarını belirledi ve bize duyurdu; Kıbrıs Türk tarafının sağlık uzmanlarının da bu konuyla ilgili değerlendirme yapıp şartları ortaya koyması gerekiyor

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Güney’de çalışanların sınır kapılarından geçişleriyle ilgili olarak Rum tarafının şartlarını belirlediğini ve kendilerine duyurduğunu; Kıbrıs Türk tarafının sağlık uzmanlarının da bu konuyla ilgili değerlendirme yapıp şartları ortaya koyması gerektiğini belirtti.

Akıncı, sağlıkçıların kendilerine veriler sunarak  güneydeki salgının kontrol altında görüldüğü, bu epidemiyolojik verilerle aşamalı, dikkatli bir şekilde kapılardaki geçişlerin  artık  başlatılabileceği yönünde mesaj  verdiğini  de ifade etti.

Başbakan Ersin Tatar’ın talebiyle geçiş kapılarının açılması konusunda gerçekleştirdikleri görüşme sonrasında basına açıklama yapan Akıncı, hangi görüşte ve makamda olurlarsa olsunlar  halkın sağlığının ortak kaygıları olduğunu ifade etti.

Akıncı, “Burada ne bir siyasi parti ayrımı, ne bir ideolojik farklılık söz konusu olamaz.Hepimiz halkımızın sağlığı üzerine titriyoruz. O nedenle defalarca altını çizerek vurguladım, içinden geçmekte olduğumuz süreçte siyasetten önce söz hakkı sağlığındır. Rotayı sağlık çizecek siyaset bunu takip edecek dedim” diye konuştu.
Tüm dünyanın çok ciddi bir salgınla karşı olduğunu belirten Akıncı şunları kaydetti:
“Kendi içimizdeki rakamlara baktığımızda iyimser bir noktada olduğumuzu görüyoruz ve bundan da elbette memnunuz. Bu konumumuzu muhafaza etmek hepimizin arzu ettiği bir şey. Ama bunun yanında hayat devam ediyor adım adım bir takım açılımlar gündeme gelmeye başladı. Çok daha kötü durumdaki ülkeler bile bir takım açılımlara başladılar. Ülkeler arası bir takım açılımlar söz konusu olmaya başladı. Dolayısıyla Kıbrıs’ın iki tarafı arasında da bir açılım söz konusu oldu”.

21 Mayıs’ta Rum Yönetimi Başkanı Anastasiades ile bir telefon görüşmesi yaptıklarını; Rum tarafının hangi noktada olduklarını kendilerine bir öneri şeklinde ilettiğini hatırlatan Akıncı, bu noktadan sonra yaşanan süreci anlattı ve Kıbrıs Türk tarafının bu konuyla ilgili değerlendirmelerini sağlık uzmanlarının ortaya koymasını beklediğini vurguladı.

Sağlık Bakanı’nın “Biz geçişlerin açılması için elimizden geleni yapmaya hazırız .İki Toplumlu Sağlık Komitesi var. Gelsinler karşılıklı oturup şartları belirleyelim. Ben geçişlerin 8 Haziran’da açılmasına karşı değilim. Yeter ki oturup geçişler için şartları belirleyelim.Biz üzerimize düşen görevi yapacağız” şeklindeki açıklamasının önüne geldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum tarafının şartlarını belirlediğini ve kendilerine duyurduğunu, Kıbrıs Türk tarafının sağlık uzmanlarının da bu konuyla ilgili değerlendirme yapıp şartları ortaya koyması gerektiğini kaydetti.

“RUM TARAFI BİZİMLE EPİDEMİYOLOJİK RAPORU DA PAYLAŞTI; ARZU EDERDİM Kİ….”
Kıbrıs Rum tarafının kendileriyle epidemiyolojik raporunu da paylaştığını dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin bugün, raporu tamamlamak üzere olduklarını başbakan aracılığıyla kendilerine  ileteceklerini duyurduğunu söyledi.

Akıncı, “ Arzu ederdim ki bu rapor iki toplumlu sağlık komitenin toplantısından önce yetişmiş olsun ve Rumlar gibi bizim uzmanlarımız da  ellerinde resmi raporla konuşabilsinler. Maalesef bu olmadı. Bazı arkadaşlarımızın bilgileriyle bu açık giderildi, konuşmalarla sözlü olarak aktarıldı ama Kıbrıs Rum tarafının ilettiği resmi rapor karşısında bizim de elimizin altında yazılı doğru dürüst bir raporun olması gerekirdi. Zararın neresinden dönülse kardır. Umarım bir an önce bu rapor son şeklini alır, Cumhurbaşkanlığına da iletilir, Sağlık Komitesi’nin Kıbrıslı Türk Üyelerinin elinde de bu rapor bulunur çünkü İki Toplumlu Sağlık Komitesi bir toplantı daha yapacak” şeklinde konuştu.

“BU KONUDA AYRILIK OLMASINI ASLA İSTEMİYORUM”
Geçiş kapıları konusunda Başbakan ile aynı görüşte olduklarını kaydeden Akıncı, konunun Bakanlar Kurulu toplantısında da değerlendirileceğini dile getirdi ve  “Bu konuda bir ayrılık olmasını asla istemiyorum. Bu konu birbirimizden farklılaşacağımız bir konu değil. Halkımızın sağlığı ve insanımızın geçimi hepimizi birleştiren konular olmalıdır. Bu ikisini nasıl dengeleyeceğiz meseledir. Hiçbirimiz durumun kötüleşmesini istemeyiz. Hepimizin arzusu insanımızın sağlığını en iyi şekilde korumaktır” dedi.

Sağlıkçıların kendilerine veriler sunarak  güneydeki salgının kontrol altında görüldüğü, bu epidemiyolojik verilerle aşamalı, dikkatli bir şekilde kapılardaki geçişlerin  artık  başlatılabileceği yönünde mesaj  verdiğini ifade eden

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bugün Başbakan  ile görüşüp ona da ilettiler. Umarım Başbakan onlar ve benimle yaptığı toplantıdan aldıklarını Bakanlar Kuruluna götürür ve biz de hangi tedbirleri uygulayacağız belirleriz” dedi.
Akıncı şöyle konuştu:
“Biz de dönen insanlarımıza Rum tarafının yapacağı gibi testler mi uygulayacağız? Biz de aplikasyon mu isteyeceğiz. Veya başka şeyler mi önerecek bize sağlıkçılar. Eksik kalan budur.Ne isteyeceğiz veya isteyecek bir şey yok mu. Yoksa da yoktur, bunlar yeterli mi diyeceğiz. Bunlar siyasetin söyleyeceği şeyler değil. Bunları ben Cumhurbaşkanı olarak söyleyemem, Başbakan da söyleyemez. Bunu bize sağlıkçılar, sağlık bilim kurulları, İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin üyeleri söyleyecek”.

 

(BRT/CB)