Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Online Toplantı Gerçekleştirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Her ay bir ilde gerçekleşen Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Yönetim Kurulu toplantıları, korona virüs önlemleri nedeniyle iki aydır online gerçekleştiriliyor. Mayıs ayı toplantısı da dün akşam zoom programı üzerinde canlı olarak yapıldı.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve AGF Genel Başkanı Mevlüt Yeni’nin başkanlık ettiği toplantıda AGF Genel Başkan Vekili Kıbrıs Türk Turizm Yazarları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Didem Gürses, AGF Genel Sekreteri Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun, AGF Genel Başkan Yardımcıları Burdur Gazeteciler Cemiyetinden Adnan Taraşlı, Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan, Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir, Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Arslan Deveboylu ve AGF Genel Saymanı Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı Ahmet Yenigün hazır bulundular.

Toplantıda; pandemi döneminde yerel medyanın yaşadığı zorluklar ve illere göre yerel medyanın sorunları konuşuldu. Görüşmelerde, içinden geçmekte olduğumuz dönemde yerel medyanın büyük zorluklar yaşadığı ifade edildi.

İllere göre de benzerlik gösteren sorunların başında;

-Medya kuruluşlarının üzerindeki ekonomik yükün ağırlığı (SGK ve vergi ödemeleri. Maliyet artışları),

-Pandemi döneminde açıklanan önlemler paketinden medya kuruluşlarının yeterinde yararlanamadığı,

-Kısa çalışma ödeneği alan medya çalışanlarına bu desteğin işsizlik maaşı üzerinden sağlanması ile ortaya çıkan sorun,

-Reklam verenlerin, reklam bütçesini durdurması sonucu oluşan gelir düşüşü konuşuldu.

AGF Yönetimi; Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK)’nun sektörün sorunları ve çözümlerini içeren raporunun desteklenmesi, hükümet düzeyinde çözümlerin sağlanması için gerekli destek ve baskının ortaya konması üzerinde hem fikir oldu.

AGF Genel Başkanı Yeni, salgın sona erdikten sonra medya için daha zor günlerin yaşanacağını, sağlık sorunlarını aştıktan sonra bu sorunların çözümü için örgütlü olarak mücadelenin devam edeceğini söyledi.

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Online Toplantı Gerçekleştirdi