Dünya

Fransa ve İngiltere’de ek tedbirler alınıyor

Facebook Sayfamızı Beğenmeyi Unutmayın !


Avrupa’da bir yandan aşılama hızla devam ederken salgın da bir yandan yayılmaya devam ediyor.

Günlük ortalama Covid-19 vaka sayısının 16 bin olduğu Fransa’da, 18 Ocak Pazartesi gününden itibaren Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelenlerden son 72 saat içinde yapılmış negatif Covid-19 test sonucu talep edilecek.

İngiltere’de de 18 Ocak’tan itibaren ülkeye gelecek tüm yolculardan test istenecek ayrıca  10 günlük karantina uygulanacak.

Fransa Başbakanı Jean Castex, düzenlediği basın toplantısında, ülkede günlük ortalama Covid-19 vaka sayısının 16 bin olduğunu, salgının aktif şekilde yayılmaya devam ettiğini söyledi.18 Ocak’tan itibaren AB dışındaki ülkelerden Fransa’ya gelenlerden son 72 saat içinde yapılmış negatif Covid-19 test sonucu isteneceğini duyuran Castex, ayrıca bu kişilerin ülkeye girişlerinin ardından kendilerini 7 gün izole etmeleri ve bu sürenin sonunda yeniden test yaptırmalarının gerekeceğini bildirdi.

Castex, AB üyesi ülkelerden Fransa’ya gelenlerle ilgili kararın 21 Ocak’ta düzenlenecek AB Zirvesi’nde alınacağını kaydetti.

Covid-19 nedeniyle ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasağının bugğnden itibaren saat 20.00 yerine 18.00’de başlayacağını açıklayan Castex, ülkede okulların açık kalmaya devam edeceğini söyledi.

Castex, salgının seyrinin daha da kötüleşmesi halinde ülke genelinde yeniden sokağa çıkma kısıtlaması kararı alabileceklerini de belirtti.

Bu ay sonunda Covid-19 aşısı vurulan kişi sayısının 1 milyonu geçeceğini ifade eden Castex, 18 Ocak’tan itibaren 700 aşı merkezinin açılacağı bilgisini paylaştı.

İngitere’de de ek tedbirler alınıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19 yeni türlerinin ülkeye girişini engellemek için ek tedbirler aldıklarını, bu kapsamda 18 Ocak’tan itibaren “seyahat koridorları” listesini askıya alarak ülkeye gelecek tüm yolculara 10 günlük karantina şartının getirileceğini duyurdu.

Johnson, 12 Ocak’ta 4 bin 134 kişinin hastanelere yatırıldığını, bunun  salgının başından bu yana görülen en yüksek sayı olduğunu belirtti.

Ülkede 3 milyon 200 binden fazla kişiyi aşıladıklarını da aktaran Johnson, 80 yaş üstündekiler ve bakımevinde kalanların yüzde 40’ına aşı yapıldığını, bu sayıların Avrupa’daki diğer ülkelerden daha yüksek olduğunu kaydetti.

 

 Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı